Kalıp Rehberi

Mükemmel Uyumu Arayanlara: Hazır Giyimde Kalıp Rehberi

Alışkın olduğunuz tarzdaki giysiler size kendinizi yeterince şık hissettirmiyor mu? O halde vücut tipinize uygun kalıpları tanımıyor olmanız muhtemel. Neyse ki Kiğılı editörleri olarak, bedeninizle mükemmel uyumu yakalamanızı sağlayacak kıyafet beden seçimi ipuçlarımızla biz yine sizin yanınızdayız!
Alışkın olduğunuz tarzdaki giysiler size kendinizi yeterince şık hissettirmiyor mu? O halde vücut tipinize uygun kalıpları tanımıyor olmanız muhtemel. Neyse ki Kiğılı editörleri olarak, bedeninizle mükemmel uyumu yakalamanızı sağlayacak kıyafet beden seçimi ipuçlarımızla biz yine sizin yanınızdayız!

Tek bir bedenin herkese uygun olmadığını hepimiz iyi biliyoruz, öyle değil mi? Vücudunuza uygun giysi kalıplarıyla ideal uyumu yakalamak, nasıl göründüğünüz ve hissettiğiniz konusunda büyük bir fark yaratabilir. Kiğılı’dan yeni parçalar seçerken daha doğru kararlar almanızı sağlayacak kıyafet beden rehberimizi inceleyerek siz de stilinizde büyük bir dönüşüm yaratmaya ne dersiniz? Hadi, tarzınıza ve beden algınıza yepyeni bir boyut kazandırmak için bizi takip edin!

Giysi Kalıpları Nelerdir? Ne Anlama Gelir?

Giysi kalıpları, hazır giyim ürünlerinin belirli bir şekilde kesilmesi ve dikilmesi için kullanılan temel form bilgilerini ifade ediyor. Bu kalıplar kumaşın vücuda oturması veya tam aksine dökümlü görünmesi gibi amaçlarla tasarlanıyor. Erkek giyiminde tek bir standart bedenin olduğu günlerin geride kalmasıyla birlikte, erkek kıyafet kalıpları da tıpkı kadınlar için üretilen parçalar gibi çeşitleniyor. Bu doğrultuda erkek kıyafet kalıpları, tasarım amacına göre slim fit, super slim fit, regular fit, relaxed fit ve oversized fit gibi farklı şekilde isimlendiriliyor:

Slim Fit Nedir?

Slim fit, geleneksel kesimlere göre vücuda daha fazla oturacak şekilde tasarlanmış bir giyim tarzını ifade ediyor. Bu tarz, kalıp ve dikişler aracılığıyla vücut konturlarına uyum sağlayarak elde ediliyor. Genellikle omuzları, göğsü ve beli vurgulayan slim fit giysiler sofistike ve zarif bir görünüm elde etmek için ideal bir seçenek oluyor.

Super Slim Fit Nedir?

Super slim fit, üst giyimde bel ve kol altı ölçülerinin slim fit’e göre daha dar olduğu bir giysi kalıbını oluşturuyor. Super slim fit alt giyim ürünleri de benzer şekilde paçaları daha dar bir kesime sahip oluyor.

Regular Fit Nedir?

Regular fit, ne çok sıkı ne de çok dar bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Bu kalıp neredeyse tüm vücut tiplerine uyum sağlaması nedeniyle pek çok farklı giyim ürününde kullanılıyor.

Relax Fit Nedir?

Regular fit’den daha rahat ancak dökümlü olmayan giysi kalıpları relax fit olarak adlandırılıyor. Relax fit kıyafetler alt giyimde özellikle bel ve uyluk bölgelerinde, üst giyimde ise omuz ve göğüs bölgelerinde geniş bir kesime sahip oluyor.

Oversize Nedir?

Oversize adlandırması genellikle bir beden veya bir bedenden daha büyük görünen giysileri tanımlamak için kullanılıyor. Bu kesim, giysinin vücut üzerinde daha geniş, bol ve dökümlü görünmesini sağlıyor. Özgürlük ve konforla ilişkilendirilen oversize kalıp son yıllarda özellikle de sokak stilinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Erkek Gömlek Kalıpları Nelerdir?

Vücudunuza mükemmel oturan bir gömlek mi arıyorsunuz? Bu hususta öncelikle proporsiyonunuza uygun gömlek kalıbını öğrenmeniz gerekiyor.

 • Regular fit: Kiğılı regular fit gömlekler S bedenden 4XL bedene kadar geniş bir yelpazede sunuluyor.
 • Slim fit: Atletik yapılı bireyler tarafından tercih edilen slim fit gömleklerin bedenleri XS ile XL arasında değişiyor.
 • Super slim fit: Super slim fit gömlekler göğüs ve bel ölçüsü bakımından slim fit’e göre daha dar oluyor. Kiğılı super slim fit gömleklerde de silm fit ile aynı şekilde XS ile XL arası beden ölçüleri bulunuyor.
 • Oversize: Oversize gömleklerin bedenleri de S ile 4XL arasında değişiklik gösteriyor.

Erkek Pantolon Kalıpları Nelerdir?

Erkekler için şık bir kombinin tamamlayıcı unsuru elbette ki pantolonlar. Vücuda uyumlu bir pantolon seçmek için kalıpları bilmek önem arz ediyor. Kiğılı erkek pantolon kalıp isimleri aşağıda sıralanıyor:

 • Relax fit (4 drop): Orta boylu ancak kiloca fazlası olan bireyler için tasarlanan relax fit kalıplar spor ve klasik olmak üzere ikiye ayrılıyor. 4 drop klasik kalıbında bedenler 38 ila 72, 4 drop spor kalıbında ise 50 ila 66 arasında değişiyor.
 • Regular fit (6 drop): Orta boy ve standart ölçülere sahip bireyler için tasarlanan regular fit kalıp klasik, spor ve denim seçeneklerine göre farklı bedenlere sahip. Örneğin; 6 drop klasik pantolonlarda bedenler 72’ye kadar çıkıyor.
 • Slim fit (0 drop): Standart kalıplardan biri olan slim fit 0 drop olarak da adlandırılıyor. Bu kalıbın bedenleri 38 ila 58 arasında değişiklik gösteriyor. 0 drop spor pantolonlarda ise 60’a kadar beden seçeneği bulunuyor.
 • Super slim fit (7 drop): Slim fit’ekıyasla daha uzun ve ince erkeklere hitap eden bu kalıpta 38 ila 72 arasında beden seçenekleri bulunuyor. Üstelik 7 drop erkek pantolonlarda 130 santimetreye dek boy seçeneği de mevcut.

Erkek Sweatshirt, Kazak ve Tişört Kalıpları Nelerdir?

Kiğılı’da erkek sweatshirt, kazak ve tişört kalıpları her beden ölçüsüne ve tarza uyum sağlayacak bir çeşitlilikte sunuluyor. Her biri farklı göğüs, bel ve kol boyuna sahip olan bu kalıplar şu şekilde sıralanıyor:

 • Regular fit: Erkek tişört, sweatshirt ve kazaklar için regular fit kalıpları S ve XXL bedenleri aralığında sunuluyor.
 • Slim fit: Sportif yapılı bireyler için tasarlanan bu kalıp üst giyimde genellikle S ve XXL arası bedenler içeriyor.
 • Super slim fit: Super slim fit tişört ve kazaklarda da tıpkı slim fit kalıbındaki gibi S ve XXL beden seçenekleri yer alıyor.
 • Büyük beden: 3X ila 68 arasında değişen bu kalıp, yapılı erkekler için ideal beden aralıklarını içerisine alıyor.

Erkek Ceket ve Mont Kalıpları Nelerdir?

Kiğılı’da erkek ceket ve mont kalıpları her bedene uygun seçeneklerle üst düzey bir şıklık vadediyor. Mont kalıpları slim fit ve büyük beden alternatifleri sunuyor. Pardösü ve trençkot seçenekleri ise relax fit, regular fit, super slim fit (7 drop), comfort ve ve slim fit gibi kalıplarda üretiliyor.

Erkek Klasik Ceket Kalıpları Nelerdir?

Şıklığı ve konforu bir arada yakalamak sanıldığı kadar zor değil. İşin püf noktası tahmin ettiğiniz üzere uygun bir kalıp seçmekten geçiyor. İşte, her birinde kusursuz bir görünüm vadeden erkek klasik ceket kalıpları şu şekilde:

 • Slim fit ceket: Slim fit ceketler dar kalıp ve Floransa (0 drop) ölçüsüyle daha fit bir görünüm arayanlar için uygun seçenekler sunuyor.
 • Regular fit ceket: Ortalama boya ve normal kalıba sahip modeller Roma (6 drop) ölçüsüyle her vücut tipine hitap ediyor.
 • Relax fit ceket: Relax fit ceketler kısmen daraltılmış kalıp ve geniş bel bölgesiyle rahat bir alternatif olarak ön plana çıkıyor.
 • Super slim fit ceket: Ekstra dar kalıplarda sunulan super slim fit ceketler daha kısa bir etek boyuna ve ince yaka görünümüne sahip oluyor.
 • Uzun ve fit ceket: Uzun ve fit ceketler London kesim olarak da adlandırılıyor. Bu kalıplar uzun boy ve kol yapısıyla daha uzun boylu erkekler tarafından tercih ediliyor.

Erkek Takım Elbise Kalıpları Nelerdir?

Kiğılı denince akla ilk gelenlerden biri de elbette takım elbise modelleri oluyor. Hele ki bu takım elbiseler uygun kalıplarda tercih edildiyse göz alıcılığı kaçınılmaz hale geliyor. Kiğılı’nın takım elbise kalıplarıaşağıdaki gibi sıralanıyor:

 • Slim fit takım elbise: Dar kalıplı ve fit görünümlü bir seçenek olan slim fit takım elbiseler Floransa (0 drop) ölçüsüyle karşımıza çıkıyor. Kısa etek ve kol boyuna sahip olan bu modeller Napoli kalıp olarak da adlandırılıyor.
 • Regular fit takım elbise: Regular fit takım elbiseler ortalama boy ve hafif dar paçalı pantolonlara sahip. Bu kalıpta ise Roma (6 drop) ölçüsü kullanılıyor.
 • Relax fit takım elbise: Rahat bir kalıp olan relax fit takım elbiselerin bel bölgesi daha geniş oluyor. Bari (4 drop) ölçüsüne sahip olan bu modeller orta boy erkekler için uygun bir seçenek oluyor.
 • Super slim fit takım elbise: Slim fit takım elbiselere göre daha dar olan bu modeller aynı zamanda daha kısa etek boyu ve ince bir yakaya sahip oluyor. Super slim fit takım elbiselerde 1 drop (Modena) kalıp ölçüleri kullanılıyor.
 • Uzun ve fit takım elbise: London kesim uzun ve fit takım elbiseler uzun kol ve pantolon boyuyla ön plana çıkıyor. Uzun boylu erkekler için ideal olan bu modellerde 8 drop kalıp ölçüsü tercih ediliyor.

Takım Elbisede Drop Ne Demek?

Takım elbisede drop, göğüs ve bel ölçüsü arasındaki farkı temsil eden bir bedenleme sistemi olarak tanımlanıyor. Genellikle sayılarla ifade edilen bu ölçü takım elbise alırken uygun bedeni bulmak için son derece yardımcı. Örneğin; Roma (6) drop ölçüsü, 40 beden bir ceket ile 34 beden bir pantolona tekabül ediyor. Yüksek drop değerleri daha dar kesimli, düşük drop değerleri ise genellikle daha geniş kesimli pantolonları ifade ediyor.

Erkek Giyimde Beden Ölçüleri

Hem üst düzey şıklığa erişmek hem de alışveriş deneyimini daha kolay hale getirmek uygun ölçüleri öğrenmekle mümkün. Hadi, şimdi erkek giyiminde beden ölçülerini daha yakından inceleyelim.

Numaralarına Göre Beden Ölçüleri

Erkek giyiminde numaralara (santimetre cinsinden) göre beden tablosu şu şekilde oluyor:

 • Üst giyim: 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72
 • Alt giyim: 30/46, 31/48, 32/50, 33/52, 34/54, 36/56, 38/58, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72

İsimlerine Göre Beden Ölçüleri

İsimlere göre beden ölçüleri XS, S, M, L, XL, XXL, 3XL, 4XL ve 5XL olarak sıralanıyor.

Büyük Beden Kime Denir?

Standarda oranla daha geniş vücut ölçülerine sahip olan bireyler büyük beden olarak nitelendiriliyor.

Büyük Beden Ölçüleri Kaçtan Başlar?

Erkek giyiminde XXL beden ve üzeri büyük beden kabul ediliyor.

Kiğılı kalıp rehberinden yola çıkarak kusursuz şıklığa ulaşmaya ne dersiniz?

Vücudunuza uyumlu ve birbirinden konforlu giyim ürünleri, Kiğılı ile yalnızca bir tık uzağınızda!