Takım Elbise

Uygulandığında Filinta Gibi Dedirten 17 Takım Elbise Kuralı

Gömlek, ceket ve pantolon… Kusursuz bir takım elbise şıklığına ulaşmak için bu parçaları nasıl taşımanız gerektiğini biliyor musunuz? Uygulandığında sizi daha da iddialı bir görünüme kavuşturacak takım elbise kuralları, bu yazının devamında sizi bekliyor!

Erkek giyiminde karizmatik görünümün en kolay sağlayıcısı olan takım elbiseler, özel parçalar olmaları dolayısıyla birçok yönden de özel bir yaklaşım gerektiriyor. Beden seçmek, renk kararı vermek, tarzı belirlemek, aksesuar seçimi yapmak derken, kullanıma yönelik daha farklı noktalara dikkat etmek de çarpıcı bir görünüm için son derece gerekli oluyor. Peki, takım elbise giyen her erkeğin bilmesi gereken takım elbise kuralları nelerdir? Gelin, birlikte inceleyelim!

1. Takım Elbise Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar Nelerdir?

Kaliteli ve şık bir takım elbise seçmek bir yana, onu hakkıyla taşımak da ayrı bir konu! Çünkü bilindiği gibi takım elbise erkek giyiminin en önde gelen parçalarından birini oluşturuyor. Hal böyle olunca; düğünlerden kokteyllere, yemeklerden toplantılara kadar sıklıkla tercih edilen takım elbiselerin kusursuz görünümü için bazı püf noktalarına da dikkat etmek gerekiyor. Şimdi bunlara göz atma zamanı!

1.1. Ceket Uzunluğu

Seçeceğiniz takım elbise ceketinin, ellerinizin uzandığı nokta ile eş bir uzunlukta olması gerekiyor. Cekette ideal kol uzunluğu ise mutlaka bilek hizası oluyor. Aynı zamanda ceketin gömlekten bir-iki santim kısa olması da takım elbisede kullanımındaki önemli detaylardan bir diğeri…

1.2. Pantolon Seçimi

Takım elbise pantolonunun daralan bir paçaya sahip olması şık duruş için gerekli olan detaylardan biri olarak görülüyor. Aynı zamanda çok sıkı olmayan, oturup kalkarken rahat hissettiren pantolonların seçilmesi de büyük önem taşıyor. Pantolon boyunun ise ayakkabıdan çok hafif yukarıda olması tercih ediliyor.

1.3. Gömlek Duruşu

Gömlek, hiç şüphesiz takım elbisenin genel duruşunda büyük söz sahibi olan parçalardan biri. Bu sebeple şık bir duruş için, ceketin içinde görünen gömleğin; ceketin altına girmeyecek bir yaka stiline sahip olması gerekiyor. Fakat diğer yandan gömlek ve ceket yakası arasında derin bir boşluk kalmaması da önemli bir kural oluyor.

1.4. Kravat Seçimi

Kravat seçimini ceketin yaka genişliğine göre ayarlamak ve çok ince ya da çok kalın kravat modellerinden uzak durmak gerekiyor. Bu konuda en doğrusu, kravat genişliğinin ceketin yaka dökümü ile aynı genişliğe sahip olması oluyor. Aynı zamanda kravat renginin takım elbise ile zıt renklerde olmaması da büyük önem taşıyor.

1.5. Omuzların Oturması

Takım elbise görünümünde ceketlerin omuza uygunluğu da en önemli detaylardan birini oluşturuyor. Omuzlara oturan ceketler doğrudan güçlü bir stil üzerinde etkili olurken, yanlış beden ölçüleri özellikle omuz kısmında hoş olmayan bir görünüm yaratabiliyor. Bu sebeple ceketin sırt ve kol ölçülerine dikkat ederken omuz ölçüsü olarak uygunluğunu da mutlaka kontrol etmek gerekiyor.

1.6. Kemer Seçimi

Erkek alt giyim ürünlerinde kemer seçimi çoğu zaman tercihe bağlı olsa da, takım elbisede bunun bir gereklilik olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü genel görünümde kemer, kombini tamamlayan en işlevsel aksesuarlar arasında yer alıyor. Alt ve üst parçaların bütünlüğünü sağlamaya da yardımcı olan kemer, takım elbise kombinlerine şık bir dokunuş katıyor.

1.7. Ceket Yırtmacı

Ceketlerin arkasında bulunan yırtmaçları pek göze çarpmayan bir detay olarak düşünüyorsanız, yanıldınız. Hem rahat hareket etmeyi sağlayan hem de takım elbisenin modern ve geleneksel bir çizgiye taşınmasında önemli rol oynayan yırtmaçlar, son derece önemli detaylardan biri oluyor. Tek yırtmaçlı ceketler, çift yırtmaçlı ceketlere kıyasla modern bir görünüme sahip olması dolayısıyla daha çok tercih ediliyor.

1.8. Düğmeler

Takım elbise ceketinin genellikle ortadaki düğmesinin iliklenmesi hoş bir görünüm için ideal oluyor. Ceket düğmeleri, genellikle ayaktayken ilikleniyor. Otururken düğmelerin açılması ise hem rahat hissetmek hem de iyi bir görünüm sergilemek için son derece gerekli.

1.8. Yaka Mendili Seçimi

Boğucu bir görünümden uzaklaşmak adına yaka mendilinin kravat ile farklı desen ve kumaşta olmasına da dikkat etmek gerekiyor. Kravat ile uyumlu bir tonda seçilecek yaka mendili, modern ve hoş bir görünüm yaratmak için ideal oluyor.

1.9. Kol Düğmeleri

Gömlek ve cekette kullanılacak kol düğmelerinin, takım elbisenin genel tarzıyla uyumlu bir renk ve tarzda olması gerekiyor. Çünkü stile uyumlu olmayan kol düğmeleri, küçük bir detay olsa dahi bütüncül bir şıklık yakalamanın önüne geçebiliyor.

1.10. Yelek Seçimi

Takım elbise içine giyilen yeleğin takım elbise ile aynı renkte olması gerekiyor. Kimi zaman beyaz takım elbiselerde siyah, siyah takım elbiselerde beyaz yelek giyilebilse de çoğunlukla yelek rengi takım elbise ile aynı renkten seçiliyor. Aynı zamanda giyilen yeleğin bele oturması ve tüm düğmelerinin iliklenmesi de büyük önem taşıyor.

1.11. Aksesuar Seçimi

Saat başta olmak üzere takım elbisede kullanılan tüm aksesuarların takım elbise tarzı ile uyumlu olması gerekiyor. Klasik bir takım elbise giyildiyse, spor saatlerden ve spor aksesuarlardan muhakkak uzak durmak gerekli oluyor.

1.12. Ayakkabı Rengi

Takım elbisenin altına seçilen ayakkabı renginin genellikle kemer ile uyumlu renkte olması tercih ediliyor. Ayakkabı tarzının ise yine takım elbisenin stiline göre belirlenmesi gerekiyor. Örneğin; klasik lacivert takım elbise ile siyah kemer ve siyah ayakkabı & siyah kemer ve taba rengi ayakkabı tercih edilebiliyor.

1.13. Çizgili Takım Elbise Tercihi

Eğer çizgili takım elbise tercih edilecekse, bunun mutlaka dikey çizgili modellerden seçilmesi gerekiyor. Dikey çizgilere sahip takım elbiseler modern bir görünüm sergilerken, yatay çizgili takım elbiseler hem demode hem de yanlış bir görünümün kaynağı olabiliyor.

1.14. Kruvaze Ceketler

Şık ve modern bir görünüme sahip olan kruvaze ceketler, tarzları gereği düğme stilleri ve ilikleme tercihleriyle de öne çıkıyor. Kruvaze ceketlerdeki alt düğmeleri mutlaka boş bırakmak gerekiyor. Bu, ceketin tarzını doğru şekilde yansıtabilmesi için de önemli oluyor.

1.15. Renk Seçimi

Takım elbise seçimi yaparken, kendinize yakıştırdığınız renkleri tercih etmek en önemli noktaların başında geliyor. Örneğin; bej takım elbiseler daha çok açık tenli erkekler tarafından tercih edilirken gri takım elbiseler esmer erkekler tarafından tercih edilebiliyor.

1.16. Kaban Seçimi

Kabanlar, takım elbise üstüne sıklıkla tercih edilen dış giyim ürünlerinden biri. Kusursuz bir takım elbise görünümü sergileyebilmek için kabanların, mutlaka takım elbise ceketinden biraz uzun seçilmesi gerekiyor. Aynı zamanda kabanın kişinin boyuna göre çok uzun durmaması da diğer bir önemli noktayı oluşturuyor.

1.17. Ütü

Takım elbisenin çarpıcı bir görünüm sergilemesi noktasında en önemli detaylardan biri de jilet gibi bir görünüm! Bunun için ise doğru ütüleme işleminin yapılmış olması gerekiyor. Evde veya profesyonel bir ütüleme işlemiyle özellikle ceket ve pantolonu kusursuz bir şekilde ütülemek gerekiyor.

2. Tarzınıza Uygun Takım Elbise Modelleri Nelerdir?

  • Eğer klasik bir tarza sahipseniz klasik çizgilerle süslenmiş, aynı tarzdaki aksesuarlara eşleştirilmiş klasik takım elbise modelleri tercih edebilirsiniz.
  • Şıklığın yanında rahatlığına da önem veren bir stil benimsiyorsanız, kusursuz kesimiyle öne çıkan regular fit takım elbise modellerine göz atabilirsiniz.
  • Takım elbisenin yarattığı estetik görünümü belirginleştirmek isterseniz de bedene oturan kesimiyle iddialı bir stil sunan slim fit takım elbise modellerini inceleyebilirsiniz.

3. Takım Elbise ile Kombinlenecek Parçalar Nelerdir?

Takım elbise ile kombinlenecek parçalar genellikle aksesuarlar ve dış giyim ürünleri oluyor. Saat, yüzük, bileklik, kemer, kravat, papyon ve yaka mendili klasikleşmiş takım elbise aksesuarlarından olurken; pantolon askısı ve kravat zinciri gibi detaylar ise daha elegan tercihler olabiliyor.

Bunun yanı sıra genellikle iş kombinlerinde takım elbise ile ofis çantaları şık bir uyum yakalıyor. Fötr şapkalar da takım elbisenin önemli aksesuarları arasında yer alıyor. Tabii bu noktada kaban ve paltolardan da bahsetmemek olmaz. Takım elbise kombinini doğrudan bir üst noktaya taşıyan kaban ve paltolar, uyumlu renk ve kumaşlarla modern ve sofistike bir görünümün anahtarı oluyor.

Yüksek kaliteli ve göz alıcı takım elbise modelleri, Kiğılı mağazalarında ve online satış noktalarında sizi bekliyor. Şıklığı yüksek kalite farkıyla yakalamak için daha fazla geç kalmayın!

İlginizi Çekebilecek Gönderiler