Ceket Triko

Sonbahar Kombinlerinin Vazgeçilmez İkilisi: Ceketler ve Triko Kazaklar!

Hem zevkli seçimleriniz hem de dengeli fiziksel görünümünüzle, bu sonbahardan itibaren siz de çevrenizdeki hayranlık dolu bakışların odak noktası olabilirsiniz. Nasıl mı? Erkek ceket modelleri ve triko kazakları kombinlemenin inceliklerini öğrenin!

Klasik veya spor ceketler, erkek giyiminde şık görünüm denilince mevsimler ötesi bir kurtarıcı olarak ön plana çıkıyor. Ortam ve hava koşullarına göre pek çok farklı stil unsuruyla rahatça eşleştirilebilen bu işlevsel parçalar, özellikle de soğuk mevsimlerde erkek triko kazak modelleri ile adeta ayrılmaz bir ikili oluyor. Örme kışlık kazak üzerine ceket kombinleri, soğuğa karşı güçlü bir koruma sağlarken, minimum çabayla sofistike bir görünüm de yaratıyor.

Yalnız, minimum çaba denilince bu ikiliyi üst üste giymek dışındaki diğer detayların önemsiz olduğu anlaşılmamalı. Çünkü hedeflenen şık görünümü bir bütün olarak sağlayabilmek adına, triko ve ceketin stil olarak birbirine uyumlu olması bir yana; pantolon seçimi de bir hayli önemli. Bir diğer önemli unsur ise yapılan seçimlerin vücut tipine uygun olması. Aksi takdirde bu kez de proporsiyon olarak istemediğiniz bir izlenim vermeniz kaçınılmaz olabilir. Neyse ki Kiğılı editör ekibi olarak bizler, stiliniz için en doğru seçimleri yapabilmeniz adına buradayız!

1. Vücut Tipine Göre Ceket ve Triko Kazak Seçimi

Triko kazak ya da ceket fark etmeksizin, üst giyim tercihinde hem gövdenin hem de boynun uzunluğuna göre seçimler yapmak gerekiyor. Çünkü fiziksel özelliklere göre seçim yapılmaması, vücudu orantısız ve olduğundan daha kısa gösterebiliyor. Bu durum, gündelik yaşam içerisinde çok fark edilmese de en açık haliyle fotoğraf karelerinde anlaşılıyor. Öyleyse şimdi, vücut yapınıza göre ceket ve kazak seçimini nasıl yapabileceğinize dair önerilerimize göz atma zamanı!

1.1. Uzun Gövde Yapısı için Ceket ve Triko Kazak Seçimi

Eğer vücudunuzun üst kısmı bacaklarınıza kıyasla belirgin bir biçimde uzunsa, ceket seçiminde kalçanın üstünde veya hizasında biten iki düğmeli kısa modellere ağırlık vermelisiniz. Balıkçı yaka olarak da bilinen boğazlı yaka triko kazak modellerinden uzak durmalı, bunun yerine bisiklet ya da V yaka modelleri tercih etmelisiniz. Çünkü boğazlı kazaklar, boynunuzu öne çıkararak gövde uzunluğunuzu daha da dikkat çekici kılabilir.

1.2. Kısa Gövde Yapısı için Ceket ve Triko Kazak Seçimi

Bacaklarınızın uzun olması tüm vücudunuzun en öne çıkan özelliğiyse, bunu dengelemek adına yakası yüksek modellere ağırlık verebilirsiniz. Bisiklet yaka ve balıkçı yaka triko kazaklar bunun için ideal birer örnek. Ceket seçiminde ise kalçanın hemen altında biten ve üç düğmeye sahip olan uzun modeller sizin için daha uygun olabilir.

1.3. Uzun Boyun Yapısı için Ceket ve Triko Kazak Seçimi

Eğer normal veya daha uzun bir boyun yapısına sahipseniz, yarım (bato yaka) ya da tam balıkçı yaka kazakları gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz! Çünkü bu modelleri boyun yapınız itibarıyla hem yüzünüzde rahatsızlık hissi duymadan hem de hakkıyla taşıyabilirsiniz. Ancak ceket seçiminizi yaparken esas olarak gövde ve bacaklarınızın birbiriyle orantısını dikkate almalısınız.

1.4. Kısa Boyun Yapısı için Ceket ve Triko Kazak Seçimi

Çeneniz ve gövdeniz arasındaki mesafe kısa görünüyorsa, tercihinizi V ya da yuvarlak yaka triko kazak modellerinden yana yapmanız daha uygun olabilir. Çünkü böylelikle boyun ve gövde kısmınızda daha dengeli bir görünüm yaratabilirsiniz. Blazer ceket seçerken dilediğiniz modelleri tercih edebilirsiniz. Ancak erkek mevsimlik ceket seçiminde özellikle de dik yakalı modellerden uzak durmalısınız.

1.5. Üçgen Vücut Tipi için Ceket ve Triko Kazak Seçimi

Üçgen vücut yapısına sahipseniz gömleklerden kazaklara, ceketlerden kabanlara kadar pek çok üst giyim parçasını hakkını vererek taşımanız mümkün. Ancak omuzlarınız fazla geniş, kalçanız fazla dar ise bunu dengelemek adına vatkasız ceketleri ve düşük omuzlu olmayan düz kesim kazak modellerini tercih edebilirsiniz.

Omuzlarınız dar olup bel ve kalça bölgeniz geniş ise ters üçgen vücut tipine sahipsiniz demektir. Bu görünümü gölgelemek ve daha fit bir görünüm kazanmak adına, slim-fit kalıp yerine oversize veya düz kesim kazak modellerine yönelebilirsiniz. Ceket tercihinde ise özellikle de kruvaze modellerden uzak durmanızda fayda var.

1.6. İnce Yapılı Erkekler için Ceket ve Triko Kazak Seçimi

İnce bir vücut yapısına sahip olduğunuz için kat kat giyinseniz de fit görünebilirsiniz. Ancak silüetinizi gizlemek ve daha yapılı görünmek istiyorsanız başka. Bunun için ince dokulu ve vücuda oturan kazaklar yerine ters-yüz örgülü dolgun triko kazakları ve üst vücudunuza daha hacimli bir görünüm kazandıran kruvaze ceketleri tercih etmelisiniz.

1.7. Daha İnce Görünmek İsteyenler için Ceket ve Triko Kazak Seçimi

Olduğunuzdan daha ince bir görünüm kazanmak adına V yakalı modelleri tercih edebilirsiniz. Bölgesel fazlalıklarınız bel ve göbek kısmında ise slim-fit kalıp yerine regular fit (düz kesim) kazaklara yönelebilirsiniz. Ancak kilonuz vücudunuzda dengeli bir dağılıma sahipse, alt kısma doğru daralan slim-fit kalıp da sizin için uygun olabilir. Üstüne ise erkek slim fit ceket modellerini ve özellikle de tek düğmeli spor ceketleri tercih edebilirsiniz.

2. Ceket ve Triko Kazak ile Kombinlenebilecek Pantolonlar

Triko kazak ve ceket kombini soğuk mevsimlere has bir ikili olduğu için bu stili kışlık pantolonlarla ya da her mevsime uygun olan kot ve chino’larla tamamlayabilirsiniz. Eğer spor ya da günlük bir kombin yaptıysanız chino ya da kot pantolonları, klasik bir stil oluşturduysanız da yünlü kumaş ya da kadife pantolonları tercih edebilirsiniz.

Ceket giydiğiniz için klasik bir görünüme yaklaşacağınızdan, tümüyle spor bir stile sahip olan beli lastikli pantolonlardan uzak durmalısınız. Triko-ceket kombinleri yaparken ayrıca, kumaş dokusu olarak zıt bir görünüm yaratacağı için keten pantolonları da elemelisiniz.

3. Ceket ve Triko Kazak Kombinleri için Öneriler

Ceket ve triko kazak kombini yaparken, seçtiğiniz parçaların gerek stil gerekse de renk olarak birbirini desteklemesine özen göstermelisiniz. Örneğin; fermuarlı triko kazak giyiyorsanız, üstüne klasik stile sahip ceketler giymekten kaçınmalısınız. Bunun yerine, fermuarlı kazakların üstüne tercihinizi daha spor bir stil sunan erkek blazer ceket modellerinden yana yapabilirsiniz.

Siyah boğazlı kazak giydiğinizde ise ceket seçiminize ayrıca dikkat etmelisiniz. Evet, siyah ceket erkeklerin vazgeçilmezi olabilir. Fakat bunu bir diğer vazgeçilmez olan siyah balıkçı yaka kazaklarla eşleştirmemelisiniz. Aksi takdirde sönük bir görünüm elde edebilirsiniz. Peki, hangi kazakla hangi ceketi seçebileceğinize dair daha fazla ipucuna ne dersiniz? Önerilerimiz hemen aşağıda:

3.1. Rengine Göre Triko Kazak ve Ceket Uyumu

 • Siyah kazak – Gri ve bordo ceketler
 • Lacivert kazak – Bordo veya toprak tonlu ceketler
 • Gri kazak – Siyah ve lacivert ceketler
 • Hâkî kazak – Krem ve kahve tonlu ceketler
 • Bordo kazak – Lacivert ceketler
 • Deve tüyü rengi kazak – Siyah ve lacivert ceketler
 • Beyaz kazak – Siyah, gri ve lacivert ve bordo ceketler
 • Krem rengi kazak – Siyah, gri, lacivert, bordo, kahve ve yeşil tonlu ceketler
 • Tarçın rengi kazak – Siyah ve lacivert ceketler
 • Yeşil kazak – Krem, toprak tonlu ve siyah ceketler

3.2. Desenine Göre Triko Kazak ve Ceket Uyumu

 • Düz/desensiz kazak – Çizgili ve ekoseli ceketler
 • Renk geçişli kazak – Düz renk ceketler
 • Desenli kazak – Düz renk ceketler
 • Motif dokumalı kazak – Düz renk ceketler

3.3. Kumaşına Göre Triko Kazak ve Ceket Uyumu

 • Triko kazak – Klasik dokuma ceket
 • Triko kazak – Kadife ceket
 • Triko kazak – Yünlü ceket
 • Triko kazak – Tüvit ceket

Kiğılı’nın birbirinden şık erkek ceket modellerini ve çoklu alımlarda avantaj sunan uzun ömürlü triko kazak fiyatlarını siz hala incelemediniz mi? Favori ürünlerinizle sepetinizi hemen şimdi oluşturarak, bu sonbaharda gardırobunuzu hem şık hem de kaliteli parçalarla zenginleştirebilirsiniz!

İlginizi Çekebilecek Gönderiler