Ayakkabı

Hem Dostu Hem Düşmanı Baktıracak 9 Klasik Ayakkabı Kombini

Klasik ayakkabıların şıklığı ile günlük veya özel tüm kombinleri daha etkileyici bir görünüme kavuşturmak mümkün! Peki, klasik ayakkabı modelleri nelerdir ve klasik ayakkabı nasıl kombinlenir? Cevaplar sayfanın devamında!

En uyumlu kombinler, mükemmel şıklık, karizmatik bir stil… Tüm bunlar içerisinde ayakkabı tercihi, göz alıcı ve dikkat çekici bir seçim olarak öne çıkıyor. Doğru ve uyumlu ayakkabı tercihi, kombinin genel görünümünü tamamlamaya yardımcı oluyor. Yanlış ayakkabı seçimleri ise tüm görünümü olumsuz manada etkileyebiliyor. Bu sebeple ayakkabı seçimi bazı giyim parçalarından daha önemli bir tercih haline dahi gelebiliyor. Birçok farklı görünüm için aranan ayakkabı modelleri ise sıklıkla, kullanışlı ve hoş stilleri sayesinde klasik ayakkabı çeşitleri oluyor.

Erkek klasik ayakkabı modelleri, pek çok farklı stil ile uyumlu ve modern bir tarz sunmasından dolayı ayakkabı dolabının en işlevsel parçaları arasında yer alıyor. Casual olarak da adlandırılan spor klasik ayakkabılardan rugan erkek ayakkabı modellerine kadar uzanan klasik ayakkabılar, geniş bir yaş aralığında kullanılabiliyor. Kombinleri dengeli bir şekilde tamamlayan bu ayakkabı çeşitleri hem şık hem de kolay bir tercih olarak erkeklerin imdadına yetişiyor. Öyleyse gelin, klasik ayakkabılar üzerine hazırladığımız dosyaya birlikte bakalım!

1. Klasik Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Klasik ayakkabılar kategorisi altında birçok farklı ayakkabı modeli bulunuyor. Genel itibarıyla klasik ayakkabılar; bağcıklı, tokalı ve slip-on (bağcıksız klasik erkek ayakkabılar) olmak üzere üç alt kategoride toplanıyor. Spor ayakkabı, sneaker, sandalet ve terlik dışındaki tüm modeller ise genel manada klasik ayakkabı kategorisine dahil edilebiliyor.

  • Bağcıklı klasik ayakkabı modelleri içinde Oxford, derby, blucher, wingtip, tekne ayakkabısı ve botlar bulunuyor.
  • Tokalı klasik ayakkabı modellerinin içerisinde monk strap ayakkabılar bulunuyor.
  • Slip-on ayakkabı modelleri ise loafer, makosen ve botlardan oluşuyor.

Slip-on ayakkabı kategorisine giren loafer ve makosen ayakkabılar, kimi zaman aksesuar olarak bağcık ve toka detayları da taşıyabiliyor. Bu ayakkabı çeşitleri, bağcıklı ve tokalı klasik ayakkabı modellerine değil; slip-on ayakkabılara dahil olmaya devam ediyor. Çünkü burada yer alan bağcık ve tokalar ancak aksesuar görevi görürken, diğer ayakkabı türlerinde bunlar ayakkabı stilini meydana getiren gerçek ve temel unsurları oluşturuyor.

2. Klasik Ayakkabı Tercih Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Klasik ayakkabı çeşitleri hem şık hem de resmî tarzlarıyla bazı detayları göz önünde bulundurmayı ayrıyeten gerekli kılıyor. Örneğin; seçilecek klasik ayakkabı modelinin öncelikle kişinin tarzına ve günlük yaşamına uygun olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü Oxford ayakkabılar kimi kişiler için uygun olmazken, daha geleneksel modeldeki klasik deri ayakkabılar daha doğru seçim olabiliyor.

Bunun yanı sıra klasik ayakkabının elde edildiği malzemenin de kaliteli bir ham madde olmasına dikkat etmek gerekiyor. Sorunsuz ve uzun süreli kullanım için şart olan bu koşul, kullanım esnasında rahat ve hijyenik bir deneyim için de son derece önemli oluyor. Elbette, tüm ayakkabı seçimlerinde olduğu gibi klasik ayakkabı tercihinde de doğru ayakkabı numarasını belirlemek gerekiyor. Ayakkabının hem sıkmaması hem de büyük olmaması, konforlu bir kullanım için muhakkak gerekli oluyor.

3. Klasik Ayakkabı Nasıl Kombinlenir?

Erkek siyah klasik ayakkabı, kahverengi klasik ayakkabı ya da lacivert klasik ayakkabı… Tüm bu renkler, farklı giyim parçaları ile kombinlenerek eşsiz bir stil ortaya koymaya yardımcı oluyor. Baştan ayağa hem genel tarza hem de kullanılan renklere uygun şekilde oluşturulan kombinler, klasik ayakkabılar sayesinde hoş bir dokunuş ile tamamlanabiliyor.

Hem geleneksel hem de modern kombinler yapmaya olanak tanıyan klasik ayakkabılar, farklı uçlardaki giyim parçalarıyla da bir araya getirilebiliyor. Örneğin; wingtip stile sahip bir klasik ayakkabı spor takım elbise altına seçilebilirken; blucher erkek ayakkabı modeli daha klasik tarzdaki takım elbiselerin tamamlayıcısı oluyor. Slip-on ayakkabılar gündelik bir stil için ideal birer seçenek olurken, botlar salaş ve bohem stillerin dahi başrolü olabiliyor. Peki, klasik ayakkabı modelleri nasıl kombinlenebilir?

3.1. Oxford Ayakkabı Kombini

Oxford erkek ayakkabılar rengiyle uyumlu takım elbiselerin yanı sıra, gömlek ve kot pantolonlarla da kullanılabiliyor. Saatler oxford ayakkabı kombinlerinde son derece önemli olurken, atkılar ve fularlar da bu stille birlikte öne çıkabiliyor.

3.2. Blucher Ayakkabı Kombini

En aşina olduğumuz ayakkabı modellerinden biri olan blucher ayakkabılar, takım elbiseler, kot pantolonlar ve açık renk tişörtler/gömlekler ile birlikte şık bir uyum yakalıyor. Özellikle de kemerler, blucher ayakkabı kombininde stilin tamamlayıcısı olarak büyük önem taşıyor.

3.3. Wingtip Ayakkabı Kombini

Ağırbaşlı bir görünüm sunan wingtip bağcıklı ayakkabılar, özellikle vintage ve retro çizgisi taşıyan kombinler için ideal birer alternatif oluyor. Açık renkli ve kadife dokudaki pantolonların altına uyumlu renkte seçilebilecek olan wingtip ayakkabılar, kombine bağlı olarak modern bir çizgi de taşıyabiliyor.

3.4. Klasik Bot Kombini

Klasik bot çeşitleri, genellikle sonbahar/kış mevsimine uygun olarak koyu renkli parçalar ile birlikte kullanılıyor. Koyu renkli pantolonların üstüne uygun renkte seçilen boğazlı kazaklar, kontrastın yakalanabileceği kabanlar ile tamamlanıyor. Klasik botlar ise bu genel görünümü tamamlayarak güçlü bir imaj meydana getiriyor.

3.5. Monk Strap Ayakkabı Kombini

Tokalı ayakkabılar olarak geçen monk strap ayakkabılar, özellikle takım elbise kombinlerinde kullanılıyor. Tokalı stiliyle genellikle iddialı bir stile sahip olan bu ayakkabılar, kaban-atkı-çanta vb. aksesuarlar ile eksiksiz bir stile kavuşuyor.

3.6. Loafer Ayakkabı Kombini

Loafer ayakkabılar hem günlük yaşamın hem de ofis stilinin vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. Spor takım elbise modellerinin altında da kullanılabilecek olan loafer ayakkabılar, açık renkli pantolonlar veya jean’ler ile de tercih edilebiliyor. Bu ayakkabı modelinin hareketli stili, gözlük ve çanta gibi aksesuarlarla uyumlu bir bütün oluşturuyor.

3.7. Makosen Ayakkabı Kombini

Hem spor hem de klasik kombinlerde kullanılabilecek bir diğer ayakkabı modelini de makosen ayakkabılar oluşturuyor. Bu ayakkabılar iki farklı rengin kullanıldığı takım elbiselerde tercih edilebilirken, jean’lerin kullanıldığı spor kombinlerde de kullanılabiliyor. Gözlük, saat ve kemer detayları bu modelde de son derece önemli birer unsur oluyor.

Klasik ayakkabı kombinlerinde kullanabileceğiniz kaliteli ve stil sahibi aksesuarlar, Kiğılı’da sizi bekliyor. Keşfetmek için geç kalmayın!

İlginizi Çekebilecek Gönderiler