Pantolon

Hava Durumunu Es Geçmeyin; Mevsimlere Göre 16 Pantolon Tavsiyesi

Kıyafet seçimlerinin mevsime uygun olması çok önemli! Tabii mevsime uygun giyinirken, şıklığı da her daim göz önünde tutmak gerek. Birazdan sunacağımız mevsimlere göre pantolon tavsiyeleri ile hem konforlu hem de şık bir stil oluşturabilirsiniz!

Uyumlu bir stil yaratmak için sağlam bir temel oluşturan erkek pantolon modelleri, bu yönüyle gardıropların en sık kullanılan ürünlerinden biri oluyor. Öyle ki pek çok kombin, çoğu zaman pantolonların tarzına ve dokusuna göre belirleniyor. Üst giyim, dış giyim, ayakkabı ve aksesuarların tümünde çoğunlukla pantolonun taşıdığı tarza uygun bir seçim yapılıyor. Mevsime göre pantolon seçimi ise her yönüyle son derece büyük önem taşıyor. Kiğılı editör ekibi olarak hem mevsim koşullarına uygun hem de şıklığı elden bırakmayan erkek pantolon modellerini sizler için ele aldık.

1. Pantolon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Öncelikle sayısız pantolon çeşidi olduğunu düşünürsek, ilk filtrelemeyi pantolonun kullanılacağı mevsime göre yapmak daha uygun oluyor. Bunu belirledikten sonra, tercih edilecek pantolon modelinin vücut şekline uygunluğunu göz önünde tutmak gerekiyor. Renk ve cep tercihi de pantolon seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer noktalar arasında yer alıyor.

Siyah pantolon erkeklerin en sık tercih ettiği renklerin başında geliyor. Bununla birlikte, göz alıcı bir stil yaratmaya imkan tanıyan gri pantolon ve vizon pantolon gibi renkler de sıklıkla tercih edilebiliyor. Pantolonda renk seçimine karar verdikten sonra, cep stilini belirlemekte de fayda bulunuyor. İşlevsel bir kullanım için ön ve arka tarafta cebi bulunan pantolonlar uygun olurken, pantolonun tarzına bağlı olarak cepsiz ya da yamalı cepli pantolonlar da hoş bir kullanım sunabiliyor.

2. Mevsime Göre Pantolon Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Mevsime göre pantolon tercihi hem uygun kombinler oluşturabilmek hem de şıklığı konforlu bir şekilde yakalayabilmek adına son derece önemli. Çünkü mevsim koşullarına uymayan kıyafet seçimleri, sıcak-soğuk dengesinin sağlanamaması sebebiyle rahatsız hissedilen bir deneyim yaratırken parçaların birbiriyle uyum sağlayamamasına da neden olabiliyor. Peki, hangi pantolon modeli hangi mevsimde kullanılabilir?

2.1. Kot Pantolon

Erkek jean pantolonlar hem yaz hem de kış aylarında kullanılabilen pantolon modellerinden biri. Özellikle ince kumaştan yapılan kot pantolonlar yaz aylarında tercih edilirken, pek çok kot pantolon çeşidi kış aylarında kullanılabiliyor. Kot pantolonların altına sneaker, bot ve oxford gibi ayakkabılar tercih edilebiliyor.

2.2. Keten Pantolon

Keten kumaşın nem emici dokusu ve iri gözeneklere sahip yapısı nedeniyle hava alabilir olması, onu yaz ayları için kusursuz bir seçim haline getiriyor. Bu sebeple keten pantolonlar, sıklıkla keten gömlekler ile eşleştirilerek ilkbahar ve yaz aylarında tercih ediliyor. Keten pantolonlar ile beyaz sneaker ve deve tüyü loafer ayakkabılar eşletirilebiliyor.

2.3. Kumaş Pantolon

İnce bir dokuya sahip olan kumaş pantolonlar, çoğunlukla ilkbahar ve yaz aylarında tercih ediliyor. Bunun yanı sıra daha kalın kumaşlardan elde edilen kumaş pantolonlar ise sonbahar/kış mevsiminde kullanıma daha uygun oluyor. Kumaş pantolonlar ile monk strap, derby ve oxford modeldeki ayakkabılar kombinlenebiliyor.

2.4. Kadife Pantolon

Sıcak tutma özelliği ile bilinen kadife pantolon erkek giyiminde kış kombinlerinin önemli parçalarından biri oluyor. Genellikle kadife detaylı parçalar ile eşleştirilen kadife pantolonlar, ayakkabı seçiminde ise sneaker ve oxford tarzı ayakkabılar ile kombinleniyor.

2.5. Chino Pantolon

İnce fitilli dokuma kumaştan üretilen chino pantolonlar, konforlu kullanımı sayesinde yaz kış tüm mevsimlerde tercih edilebiliyor. Rahat bir deneyim sunmasının yanı sıra şıklığı da zahmetsiz bir şekilde sağlayabilen chino pantolonlar; bot, sneaker ve loafer ayakkabılar ile eşleştirilebiliyor.

2.6. Yünlü Pantolon

Yünlü pantolonlar, isminden de kolaylıkla anlaşılabileceği üzere kış mevsimi için en uygun pantolon modellerinden biri oluyor. Mevsim koşullarına karşı sıcak tutarken şık görünümü de elden bırakmayan yünlü pantolon modelleri; sneaker, monk strap ve oxford tarzı ayakkabılar ile kombinlenebiliyor.

2.7. Jogger Pantolon

Jogger pantolon erkeklerin son yıllarda en çok tercih ettiği pantolon modelleri arasında bulunuyor. Spor ve klasik kesimli dengeli stiliyle jogger pantolonlar, daralan bir paça detayına sahip oluyor. Bu sebeple jogger pantolon çeşitleri sneaker’lar ve chukka botlar ile birlikte kullanılabiliyor.

2.8. Skinny Pantolon

Sıkı bir forma sahip olmaları ile daha çok sonbahar/kış mevsiminde tercih edilen skinny’ler, tercihe bağlı olarak ilkbahar yaz aylarında da kullanılabiliyor. Dar paça pantolonlar sıklıkla spor ayakkabı ve sneaker’lar ile birlikte kombinleniyor.

2.9. Kısa Paça Pantolon

Kısa paça pantolonlar, bilekleri açıkta bırakan stiliyle genellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerine uygun seçeneklerden biri oluyor. Bu pantolon modellerinin altına sneaker, loafer ya da oxford ayakkabılar tercih edilebiliyor.

2.10. Düz Kesim Pantolon

Düz kesim pantolonlar hem yaz hem de kış aylarında tercih edilebiliyor. Fakat genellikle kalın bir dokuya sahip olan düz kesim pantolon modelleri, bu sebeple daha çok sonbahar/kış mevsiminde kullanılıyor. Bu modeller de botlar başta olmak üzere spor ayakkabı ve sneaker modelleri ile eşleştirilebiliyor.

2.11. Slim Fit Pantolon

Slim fit pantolon modellerinin hangi mevsime uygun olduğu, pantolonun üretildiği kumaşa göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin; bazı slim fit pantolonlar yün kumaştan, bazıları ince kumaştan eşofman formunda üretilebiliyor. Bu sebeple tercih edilen pantolonun dokusu mevsim konusunda belirleyici oluyor. Slim fit pantolonların altına sıklıkla sneaker olmak üzere oxford ve loafer tarzı ayakkabılar seçiliyor.

2.12. Sweatpant & Eşofman

Sweatpant ve eşofmanlar, sıklıkla sonbahar/kış mevsimi için uygun görülen pantolon modellerinden biri oluyor. Fakat ince ve yazlık kumaştan üretilen eşofmanlar, ilkbahar ve yaz aylarında da kullanılabiliyor. Sweatpant ve eşofmanlar, çoğunlukla spor ayakkabılar ile eşleştirilerek kullanılıyor.

2.13. Bermuda

Bermuda şort, dizin birkaç santim üstünde yer alan kısa bir pantolon türünü oluşturuyor. Bu sebeple bermuda şortların sadece ilkbahar ve yaz mevsimlerinde kullanıma uygun olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bermudaların altına çoğunlukla spor ayakkabı, sneaker ve tekne ayakkabısı modelleri tercih ediliyor.

2.14. Kargo Pantolon

Kargo pantolonlar rahat kumaşları ve kullanışlı stilleri ile istenen her mevsimde giyilebiliyor. Bu pantolon modelleri çoğunlukla spor ayakkabı, sneaker ve spor tarzda botlar ile eşleştiriliyor.

2.15. Palazzo Pantolon

Palazzo pantolon, özellikle son yıllarda erkek modasında da önemli yer tutan pantolon çeşitlerinden biri. Modern bir görünüme sahip olan palazzo pantolonlar, her mevsimde tercih edilebiliyor. Belirgin olarak ise palazzolar, en çok sonbahar/kış sezonunda kullanılıyor. Bu pantolonlar ile spor ayakkabı ve sneaker’ler tercih ediliyor.

2.16. Kapri

Kapriler, yaz mevsimi için ideal pantolon modellerinin başında geliyor. Konforlu bir kullanım sunan kapriler, çeşitli tarzlara hitap eden modellerde bulunabiliyor. Kapriler, yaz aylarında sıklıkla spor ayakkabı, terlik ve sandalet gibi modellerle eşleştiriliyor.

3. Stilinize Göre Pantolon Seçimi Nasıl Olmalı?

Pantolon seçimiyle etkili bir görünüm elde edebilmek için seçtiğiniz modelin hem stilinize hem de gardırobunuzdaki diğer giyim unsurlarına uygun tarzda olması gerekiyor. Peki, hangi stil için hangi pantolonlar daha uygundur?

  • Klasik stil – Takım elbise pantolonları
  • Business casual stil – Klasik kesim kumaş pantolonlar
  • Smart casual stil – Chino pantolonlar
  • Spor stil – Kot pantolonlar
  • Spor klasik stil – Jogger tarzı kumaş pantolonlar
  • Bohem stil – Palazzo pantolonlar
Yüksek kaliteli ve iddialı stile sahip yüzlerce pantolon modeli, Kiğılı mağazalarında ve online satış noktasında sizi bekliyor. Mutlaka keşfedin!

İlginizi Çekebilecek Gönderiler